Klima temizliği Yazın sıcaklarından kışında hava soğuğundan koruyan klima özellikle evlerde ve iş yerlerinde konfor ve rahatlık sağlar. Klimaların düzenli olarak temizliklerini yani bakımlarını yaptırmanız klimanın daha uzun ömürlü olması ve en verimli şekilde çalışması bakımından önemlidir.

Klima temizliği bakımı ne zaman ne aralarla yapılmalı ve kimlere yaptırılmalıdır? Birçok tüketici klima bakımlarını aksatıyor veya yapmıyor olsa da klimaların daha sağlıklı şekilde kullanılabilmesi ve daha verimli olması için bakımında bakım zamanına yerine göre ve bakım yapacak klima firmalarına dikkat etmek gerekir.

Klima Temizliği

Klima temizliği işinin ehli ustalar tarafından yapılan işlemlerdir görünmeyen kısımların titizlikle temizliği önemlidir sadece filtreden ibaret değildir temizlik yani bakım. bakımlar esnasında klimanın tüm iç donanımı kontrol edilmekte, iç detay temizliği yapılmaktadır. Temizliğin ne arayla yapılacağı da çok önem taşır. Kışın hava soğuk olduğunda ya da yazın havalar çok ısınınca temizlik yaptırmanızın herhangi bir faydasını görebilmeniz mümkün olmayacaktır.  Temizlik esnasında klimanın kullanılamaması da ek olarak problem yaratacaktır. Bu sebeple klima temizliği ne zaman ve ne arayla  yapılmalı dediğinizde uzmanların tavsiyesine dikkat edilmelidir klima servislerinden destek talep etmek gerekir  en verimli  zamanın evde ki klimalar için yılda iki defa olmak üzere kış ve yaz aylara  başlamadan önce  yapılmalıdır klima bakımı temizliği . Bu mevsimler de kullanım  daha çok olacaktır kullanım alanı artacaktır ve sorunsuz ve hijyenik  bir şekilde çalışabilmesı için kullanım öncesi şarttır  .

Bu temizlik esnasında  neler ve ne gibi çeşitli  işlemler yapılır? Başlangıç olarak klimalarda  basınç değerlerinin ölçümü  kontrolü sağlanmaktadır sonrasında  elektrik aksamı  kontrol edilir gereken gözlem yapılır . klimanın  tüm  elektronik bağlantıları dikkat  edilerek kontrol edilip fan pervanelerinin ve fan motorunun  temizliği yapıldıktan sonra da  gerekiyorsa hava filtresi değişimi yenilenmesi gerçekleştirilir. Bu nedenle  klima temizliğinin  işinin ehli profesyonel klima servisleri  klima ustaları tarafından yapılması gerekir .

Bakım yani temizlik zamanlarını unutacağınızı veya aksatacağınızı düşünüyorsanız sanayi tipi klima  servisinden teknik ekipten bakım yani temizli  zamanı  hatırlatma hizmeti  talebinde bulunmanız klimanın size sorun çıkarmadan  klima servisleri ve sizin tarafınızdan problemlerini çözebilmek bakımından önemlidir.

Klima temizlik zamanı geldiği halde klimalarınızın bakımını yaptırmadığınız durumlarda klimanızda tamiri güç  ve daha  masraflı olacak parçalar zarar görebilir  bu gibi durumların oluşması söz konusu olabiliyor. Özellikle  klimalarınızın orijinal  fabrika parçalarında sorun yaşamamanız için  klimanızın periyodik temizliğine önem vermeniz gerekir daha fazla para kaybetmemeniz açısından önemlidir maliyet açısından bakım klima temizliği yaptırmak maliyeti düşürür. Klimalarınızda biriken toz parçaları tortular ve bakterilerin kullanıma başladığınız zaman hastalık (  bronşit astım gibi )yapmaması için de bakımını klima temizlğini kullanmaya başlamadan önce yapmanız gerekmektedir ve bu çok önemldir. Önceden kullanımdan kalan bakterilerin tekrar oluşması size tekrar hastalık etkeni olarak dönmemesi açısından bu konuya dikkat etmeniz gerekir.